Hakkımızda

HAKKIMIZDA

          Octopus kasayla satış arasında, sosyal medyayla ekranlar arasında, müşteriyle marka arasında etkileşim sağlayacan bir SaaS modelidir. Digital Signage kategorisinde yer alan ve sadece endüstriyel ekran satmak üzerinde kurulmuş olan bu pazarda; geliştirilen yazılım sayesinde var olan ekranın nereden alındığı hiç önemli olmadan en verimli şekilde kullanılabilmesini sağlamak Octopus’un en büyük amacıdır. Endüstriyel ekranları reddederek perakendenin endüstriyel ekransız da çok sağlıklı signage yapabileceğine, etkileşimini arttırabileceğine inanmaktadır. Bunun sonucunda da Octopus ‘more than digital signage’ mottosunu yaratmıştır.
 
          Octopus’un herhangi bir smart TV’de çalışabiliyor olması, geniş içerik havuzu ve kullanım hızı/kolaylığı mevcut. Buna ek olarak, yazılım ve yapay zeka ekranların üzerine konulan kamera sayesinde birleşiyor. Ekrana bakan kişiye özel; yaş aralığı, cinsiyet ve bakma süresi analizi yapıyor olması ile kişi farkında olmadan yaşı ve cinsiyetine özel bir teklif ve tasarımı ekranda size gösteriyor. Bu sayede de globalde 7.5 milyon dolara varan bir değerlemeye ulaşmıştır ve Temmuz 2022’de 750.000 dolar yatırım almış durumdadır. Ekrana bakma sıklığıyla satın alma arasında bir etkileşim kurup markalara raporlama konusunu globalde henüz yapabilen bir şirket olmaması sebebiyle Octopus’un bir SaaS model olarak çoklanması, globale yayılabilme isteği Octopus’un en büyük motivasyonudur.

          Octopus’un hikayesini kurucusu Emre Yıldız’dan dinleyin:

          “Başlangıçta dijital ajansımızla yapı malzemeleri satan bir perakende şirketiyle çalışırken, sosyal medyalarında yayınlanmak üzere tarafımıza gönderilen pdf dosyalarını kullanıyorduk. Hiçbir çekiciliği olmayan bu jpeg dosyaları, etkileşim açısından hiçbir fark yaratmadı. Creative bir ajans olduğumuz için görselleri canlandırmak için gönderilen ekleri yavaşça videolaştırmaya başladık ve gerçekten de etkileşimlerde bir patlama oldu! Sonuç olarak dünya genelinde hiç para harcamadan en çok etkileşim aldığımız video içerikleri bu şirketteydi, yöneticileri tarafından ‘ne yapıyorsanız yapmaya devam edin’ şeklinde bir e-posta aldık.

          Çalıştığımız ekipten istediğimizi yapabileceğimiz konusunda cesaret aldıktan sonra DIY videoları çekmeye başladık. Bunu da bir şekilde satışa çevirmemiz gerekiyordu. Sosyal medyada video paylaşmaya başladıktan sonra insanlar kendi aralarında video göndermeye başladılar. Ve kullanılan ürünlerin videolarının altında ‘Bu boyayı nereden aldınız, bu aksesuarı nereden bulabilirim?’ diye sorular sorulmaya başladığını fark ettik. Bu iş artık satışa da dönmeye başlayabilirdi. Mağazalara ekranlar kuralım, insanlar videoları buradan da izlesin ve böylece ürünü hemen satın alabilirler diye düşündük. O gün bunun digital signage olduğunu öğrendik.

          Sonra bunu endüstriyel ekranlar ile yapmanın çok maliyetli olduğunu fark ettik. Perakende sektöründe ilk ekranımız olarak ucuz bir televizyon aldık. O zamanlar yazılımla TV’yi açıp kapatamıyorduk, mağazanın açılış ve kapanış saatine göre ekranı manuel olarak yönetmek için uzaktan kumandayı kullandık. Ekranları kullanmaya başladıktan sonra o mağazada aksesuar boyalarının satışları %40 arttı. Aslında sadece digital signage yapmıyorduk, kimseye ekran satmak istemiyorduk. Satış ve ekranlar arasında, sosyal medya ve mağaza arasında, sosyal medya ve ödeme arasında etkileşim kurmayı amaçlayan bir SaaS modeliyiz aslında. Digital Signage kurumsal firmaların endüstriyel ekran satın alarak yapabilecekleri bir pazar, Octopus hem online editörü ile hem de son derece uygun maliyetli ekranlar ile her türlü akıllı cihazda çalışmayı vaat eden bir sistemdir. “

          Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

          Sosyal Medya Hesaplarımız:

          LinkedIn: linkedin.com/company/weareoctopusuk/ 
          Instagram: instagram.com/weareoctopusuk
          Twitter: twitter.com/weareoctopusuk
          Facebook: facebook.com/WeAreOctopusUK/ 

          Saygılarımızla,
          Octopus Ekibi